KBB’DE DÖRT MEVSİM – İLKBAHAR 2. Soluksuz Senfoni Mart 2015

2014i
KBB’DE DÖRT MEVSİM – İLKBAHAR 1. SOLUKSUZ SENFONİ “Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi”
27 February 2015
Jpeg
Prag’da düzenlenen 3. Avrupa Kulak Burun Kongresi
25 August 2015

KBB’DE DÖRT MEVSİM – İLKBAHAR 2. Soluksuz Senfoni Mart 2015

Tıkayıcı tipte uyku apnesi ve horlama, uyku sırasında yumuşak damak ve küçük dilin veya beraberinde dil kökünün geriye kaçıp soluğu 10 sn den daha fazla tıkaması ve bu sırada vücudun solunum için aşırı çaba göstermesi ile oluşur. Büyük riskleri olan ve en kısa haliyle böyle tanımlanan tıkayıcı tipte uyku apnesi ve horlamayı, Doç Dr Murat Karaman daha yumuşak ve sempatik bir ifade ile tarifliyor: “Soluksuz Senfoni”. Doç Dr Murat Karaman, horlama sırasında oluşan gürültüyü bir senfoniye benzetmek ve 10sn’lik nefessiz süreci soluksuzluk olarak nitelemeyi tercih etmenin, bu hastalığın tanı ve tedavisine daha olumlu ve güvenle yaklaşmamızı sağlayacağı kanısında.

soluksuz senfoni 2015

Tıkayıcı uyku apnesinin oluşturduğu problemleri Doç Dr Murat Karaman “3 Sorun Bir Soluksuz Senfoni” ifadesiyle özetliyor. İlki sosyal bir sorun olmasıdır. Bu aile yaşamında ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ve mevcut boşanmaların pekçoğunun sebebidir. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. İkincisi tıbbi bir sorun olmasıdır. Kişinin kendine verdiği zarar daha büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Yüksek tansiyon, kalp ritmi bozukluğu, yıllar içinde kalp büyümesi ve yetmezliğine neden olur. Üçüncüsü ise hukuki bir sorun olmasıdır. Uyku apnesi nedeniyle meydana gelen pekçok iş, ev ve trafik kazası adli açıdan hastaları suçlu duruma düşürmektedir.

Doç. Dr. Murat KARAMAN, uykuda nefes durması ve gündüz aşırı uyku hali ile seyreden ‘Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu’ ile ilgilenen tüm hekimlerin aradığı herşeyi bulabileceği bir kongrenin hayaliyle başlamış bu senaryoya. Kendisi “Soluksuz Senfoni” olarak isimlendirdiği ve başkanlığını yaptığı kongresi için, sanat ve bilimin tek vücut olduğu, bütünleştiği bir organizasyon tanımını kullanıyor.  Bu yıl ikincisini düzenledikleri kongreye, Amerika ve Avrupa’dan üç değerli yabancı konuk (Stanford Üniversitesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Robson CAPASSO ve eski Avrupa Uyku Apne Derneği             Başkanı Prof. Dr. Frederic CHABOLLE) ve yurtiçinden alanında uzman pek çok yerli cerrah  teşrif etti. Kongre kapsamında canlı olarak dört ayrı cerrahi uygulama gösterildi. Lakin tüm bunların yanında “Van Gogh tabloları, Oryantal Motifler ve Eski İstanbul Gravürlerinden” oluşan dijital yağlı boya sergisi ve viyolonsel ve kontrbastan oluşan bir canlı klasik müzik konseri de katılımcıların beğenisine sunuldu.  Ayrıca, seslendirmesini Sayın Tansu Doğan’ın, yönetmenliğini Sayın Muzaffer Bilgen’in yaptığı ve Doç. Dr. Murat KARAMAN’ın senaryosundan uyarlanarak büyük emekler sonucu hazırlanan “horlama ve uyku apnesi hastalığının dramatize edildiği bir VTR” kongrenin açılış günü konukların huzurunda perdeye verildi…  Kongrenin bilimsel onurlandırma bölümü için beş yerli hocamıza bilimsel katkıları nedeniyle ve sanatla ilgili onurlandırma bölümü için de, konukların yüksek müsaadesiyle sinemamızın sultanı, usta oyuncu Sayın Türkan ŞORAY ve başarılı  yapımcı sayın Şükrü AVŞAR’aOnursal Konuk Ödülü” takdim edildi.

Sanatla zenginleştirilen kongrede önemli ve ilgi çeken konuların yanı sıra, “Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi” ndeki yenilikler ve sık karşılaşılan problemler olgular eşliğinde tartışıldı. Amacı katılımcılara, deneyimli yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından oluşturulmuş üst düzey bir bilimsel program sunabilmek olan organizasyonda, son gelişmelere ilişkin konferanslar ve panellere yer verilerek bu konuda geleneksel bir kongre olma yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

 

 

Bir Cevap Yazın