Kalp krizinden boşanmaya sinsi suçlu “Uyku apnesi”

iha
Doktorlar ‘yaşamaz’ dedi, annesi hayata bağladı
13 March 2016
cocuklarda-uyku-apnesi-performansini-dusuruyor
‘Çocuklarda uyku apnesi okul performansını olumsuz etkiliyor’
4 October 2016

Kalp krizinden boşanmaya sinsi suçlu “Uyku apnesi”

uyku apnesi

Uyku kalitesini düşürerek kalp krizlerinden trafik kazalarına kadar pek çok şekilde ani ölümün nedeni olan uyku apnesi hastalığına karşı geliştirilen son tedavi yöntemleri, 7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Medipol Üniversitesi Hastanesinde düzenlenen 3. Soluksuz Senfoni Kongresinde ele alındı. Kongrenin öncelikli amacı sosyal ve ölümcül zararlarıyla yaşam kalitemizde büyük yaralar açan bu hastalığa karşı duyarlılığı arttırmak.

Bağcılar’daki Medipol Üniversitesi Hastanesinde düzenlenen “3. Soluksuz Senfoni” başlıklı “Horlama ve Obstrüktif Uyku Apnesi’nde Canlı İleri Robotik Cerrahiler ve Videokonferanslar” konulu bilim, sanat ve kültürün bütünleştiği kongrede; canlı robotik ameliyatlar, cerrahi video sunumları ve muhtelif sanat etkinlikleri düzenlendi. Başkanlığını Doç. Dr. Murat Karaman’ın üstlendiği kongreye; Prof. Dr. İbrahim Hızalan, Prof. Dr. Mehmet Ömür, Prof. Dr. Ahmet Ömer İkiz gibi isimlerin yanı sıra pek çok bilimadamı katıldı. Sosyal bir sorun olarak da kabul edilen uyku apnesine karşı geliştirilen en yeni tedavi yöntemlerinin sunulduğu 3. Soluksuz Senfoni’ye sanatçılar Melis Sökmen, Arın Alagün ve Renan Bilek katılımlarıyla destek verdi. Kongre kapsamında düzenlenen sergide satılan sanat eserlerinden elde edilen gelir de Kanserli Çocuklara Umut Vakfına bağışlanacak.

Uyku apnesinin hem bir hastalık hem de bir sosyal sorun olduğunu vurgulayan Kongre Başkanı Doç. Dr. Murat Karaman ise, şunları söyledi: “Uyku apnesi, aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit ediyor ve mevcut boşanmaların bazılarının sebebi. Ayrıca horlayan kişiler toplum içinde alay konusu olmakta. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusu olarak tutulmaktalar. Yine benzer şekilde horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı oluyor.  Duruma biraz daha farklı bir açıdan bakıldığında belirtmek gerekir ki istatistiklere göre uyku apnesi hastalarının trafik kazası yapma riski maalesef normalden 8 kat fazla.”

Tıkayıcı tipte uyku apnesi ve horlama, uyku sırasında yumuşak damak, küçük dilin ve dilin geriye kaçıp soluğu 10 saniyeden daha fazla tıkaması ve bu sırada hastanın nefes almak için aşırı çaba göstermesi ile oluşuyor. “Uyku apnesi” diye bilinen hastalıkta şiddetli horlama, solunumun tamamen ya da kısmen durduğu nefessiz kalınan bir dönemle kesilmekte. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetlerinin bir saat içinde sık görülmesi ani ölüm tehlikeleri doğuruyor. Hastaların tedavi görmediği  durumlarda, bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılıyor. Tedavi edilmeyen uyku apnesi hastaları; gece nöbetleri, uykudan yorgun kalkma, kilo vermekte güçlük çekme, trafikte seyir halinde uyuyakalma, iş toplantılarında uyuklama gibi güçlük ve tehlikelerle yaşamlarına devam ediyor.

Gazete Sayfalarında:

Haber Sitelerinde:

http://www.kanalkbb.com/news2.php?id=12829&rand=9hq9wh80cea54q22

http://www.gazetevatan.com/gizli-tehlike-uyku-apnesi–942575-saglik/

http://www.milliyet.com.tr/gizli-tehlike-uyku-apnesi-istanbul-yerelhaber-1358815/

http://www.zaman.com.tr/aile-saglik_uyku-apnesi-ani-olumlere-neden-olabiliyor_2365351.html

http://www.konhaber.com/haber-uyku_apnesi_ani_olumlere_neden_olabiliyor-537693.html

http://www.trthaber.com/haber/saglik/uyku-apnesi-ani-olumlere-neden-olabiliyor-249315.html

http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/77/news/190131/PageName/SAGLIK_KISISEL_BAKIM

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/uyku-apnesi-ani-olumlere-neden-olabiliyor-298436h.htm

http://www.haberler.com/uyku-apnesi-ani-olumlere-neden-olabiliyor-8418694-haberi/

http://www.kibrismanset.com/turkiye/uyku_apnesi_ani_olumlere_neden_olabiliyor-h141256.html

http://www.aktifmedya.com/2016/05/saglik/uyku_apnesi_ani_olumlere_ne_sebepten_olabiliyor-7247.html