Uykuya robot eli değdi

Bademcik, Geniz eti ve Kulak Tüpü
11 May 2015
uçakta kulak basıncı
Uçak Yolculuğunda Kulak Basınç Etkisi
25 July 2015

Uykuya robot eli değdi

Star Gazetesi (1)

Son yıllarda büyük operasyonlarda hedefe odaklı çözümler sunan Da Vinci robotu uyku apnesine de çözüm oldu. Uykusunda sık sık nefesi kesilen hasta robotik cerrahi ile sağlığına kavuştu.

 

Horlama, uyku esnasında nefes durması, gün içinde sürekli uyuma isteği şikayetiyle hastaneye başvuran Şükrü Demir’in (59) imdadına  robotik cerrahi yetişti. İleri derecede uyku apnesi hastası Medipol Bağcılar Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman tarafından Türkiye’de ilk kez, Fiber iletimli CO2 lazer teknolojisi olan robotik cerrahi kullanılarak ameliyat edildi. Cerrahlar robotik lazerle uyku apnesinin önemli nedenlerinden biri olan dil kökü büyüklüğünü küçültmeyi başardı.

Yutak bölgesi genişletildi

Doç.Dr. Murat Karaman, yapılan uyku apne cerrahi tedavisi sayesinde yumuşak damağın yukarı seviyeye asıldığını ve böylelikle yutak bölgesinin dikeysel genişliğinin artırıldığını kaydetti.

KESİ YOK RİSK YOK

Operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Karaman, alınan bademcikler sayesinde yatay genişleme ve hacmi küçültülen dil kökü nedeniyle belirgin bir rahatlama sağlanacağını, böylelikle uyku sırasında yutak bölgesinin daralması ve kapanmasına engel olarak apne nöbetlerinin önüne geçilmiş olunacağını söyledi. Ağız, gırtlak ve bademciteki hastalıkların ‘Da Vinci Robotik Cerrahi’ ile başarılı bir şekilde alındığını söyleyen Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü: KBB’de robotik cerrahi kullanımı ile bu alanda kesi açılmasına gerek kalmamıştır. Çünkü Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile operasyon bölgesine ağızdan ulaşılmaktadır. Böylece kesi izinin vücutta kalması gibi bir sorun da net olarak ortadan kalkmıştır.