Kanal KBB Bizim YILDIZLAR ‘larımız Ropörtajı

Robotik Cerrahi Eğitim ve Sertifikasyon Programı
Robotik Cerrahi Eğitim ve Sertifikasyon Programı
23 November 2015
Jpeg
OSAS Cerrahisi
25 February 2016

Kanal KBB Bizim YILDIZLAR ‘larımız Ropörtajı

murat karaman

Doç.Dr.Murat KARAMAN
Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı  – İSTANBUL

Kanal KBB: Bize Kendinizi tanıtır mısınız ? 

1976 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu İstanbul Bahçelievler’de bulunan Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Anadolu Liseleri Sınavında Türkiye derecesi yaparak ortaokul ve liseyi İstanbul Galatasaray Lisesi’nde okudum. Böyle köklü bir ekolün, benim sosyal, kültürel, entelektüel ve akademik özelliklerime katkısını kelimelerle anlatamam. Hayatımın ziyadesiyle keyifli ve faydalı yıllarını geçirdiğim ve sıkı dostlukların ilk yapı taşlarını dizdiğim için Galatasaray kurumuna  teşekkür borçluyum.

1994 yılında üniversite sınavını yine Türkiye derecesi ile kazanarak Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimime başladım. Fakültenin ilk yıllarından itibaren  cerrahi branşlara karşı bir merak ve ilgiye her zaman sahip oldum. Özellikle intörnlük yılında akşamları acil cerrahi polikliniğinde gönüllü olarak nöbet tutar; dikiş atabilmek ve cerrahi işlem yapabilmek için birbirimizle yarışırdık. Beşinci sınıf KBB stajı sınavında hocamız Sayın Taşkın Yücel gösterdiğim performanstan memnun kalmış ve benden TUS sınavında KBB branşını seçeceğime dair söz almıştı, ki ilerleyen yıllarda karşılaştığımız bir kongrede kendisiyle bu anımızı paylaşma ve hatırlatma keyfini yaşadım. Bu söze sadık kalarak bulunduğum bu noktaya gelmemdeki yönlendiriciliği için Sayın Hocam Prof. Dr. Taşkın Yücel’e ayrı bir teşekkür sunuyorum. TUS sınavında ilk girişimde, 2002 yılında başarılı oldum ve İstanbul Haydarpaşa Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi 1. KBB Kliniği’nde asistanlık eğitimime başladım. Asistanlık eğitimi süresince bizlere büyük bir sabırla ve ilgiyle bu cerrahi nosyonu kazandırdığı için rahmetli şefim Sayın Doç. Dr. S. Önal Gürsan’ı saygıyla anıyorum. 2008 yılı Ocak ayında uzmanlık sınavını başarıyla geçerek aldığım unvanın bugünlere taşınmasında önemli bir role sahip sayın ağabeyim ve aynı zamanda tez danışmanım Prof. Dr. Celil Uslu’nun hakkı ödenmez. Zorunlu hizmet döneminde ve doçentlik sınavına kadar geçen süre boyunca, klinik şefliğini Prof. Dr. Çağatay Oysu’nun yaptığı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB ve BBC Kliniği’nde uzman doktor olarak görev yaptım.

Horlama ve Uyku Apnesi konusunda ilk olarak 2010 yılında Paris’de bulunan L’Hopital Foch’da Prof. Dr. Frederic Chabolle ve Assoc. Prof. Marc Blumen’in yanında eğitim aldım. Ardından 2011 yılında San Francisco’da Stanford University Sleep Disorder Center’da Prof Dr. Christian Guilleminault ve Stanford University ENT Clinics’de Prof Dr. Robert Riley, Prof Dr. Nelson Powell ve Prof Dr. Robson Capasso ile çalışma şerefine nail oldum. Ayrıca 2010 yılında Paris’de bulunduğum sürede eşzamanlı olarak Instıtut Gustave Roussy’de onkolojik cerrahi üzerine  Prof Dr. Gerard Mamelle ve Assoc. Prof. Stefan Temam ile birlikte çalıştım.

2011 yılında Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği yeterlik sınavının yazılı ve pratik aşamalarını geçerek yeterlilik belgesi almaya hak kazandım.  2013 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB A.D.’da doçentlik sınavını geçerek Doçent unvanı aldım.

Kanal KBB: Uzmanlık eğitimi aldığınız Klinik için neler söylersiniz ?

İstanbul Haydarpaşa Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi Türkiye’nin en eski ve köklü eğitim hastanelerinden bir tanesidir. Tabii böyle bir kurumda eğitim almış olmak, benim için her zaman gurur verici olmuştur. KBB Kliniğini bugün bulunduğu seviyelere getirme konusunda rahmetli klinik şefimiz Sayın Doç. Dr. S. Önal Gürsan’ın adından söz etmeden geçemeyeceğim. Benim asistanlık eğitimi aldığım yıllarda İstanbul’un Anadolu yakasındaki hasta yükünün çoğunluğu hastanemiz tarafından tedavi edilmekte idi; bu sayede pek çok klinik vakayı ve cerrahi alternatifleri öğrenme şansımız oldu. Bu yıllarda kliniğimizin başasistanı olan Prof. Dr. Celil Uslu’nun akademik temelli katkıları ve rehberliği bugünkü çalışmalarımın yapıtaşını oluşturdu. Her eğitim kliniğinde olduğu gibi, kazandığım tüm beceri ve bilgilerin pekişmesinde benimle eş ve yakın kıdemdeki asistan arkadaşlarımın payı büyüktü. Yoğun temposuyla, uykusuz geceleriyle, keyifli hatıralarıyla, baki dostluklarıyla… kısaca her yönüyle benim için eğitim aldığım bir aile ocağı görevi gördü. Keyifle, sevgiyle ve saygıyla anıyorum her gününü…. her bireyini… her taşını….

Kanal KBB: Uzmanlık öncesi veya sonrası yurt dışında çalışmalarınız oldu mu ? Olduysa katkıları neler oldu ?

Uzmanlık eğitimim sonrası Horlama ve Uyku Apnesi konusunda ilk olarak 2010 yılında Prof. Dr. Mehmet Ömür’ün referansıyla gittiğim Paris’de bulunan L’Hopital Foch’da Prof. Dr. Frederic Chabolle’ün yanında eğitim aldım. Ardından 2011 yılında San Francisco’da Stanford University Sleep Disorder Center’da Prof Dr. Christian Guilleminault ve Stanford University ENT Clinics’de Prof Dr. Robert Riley, Prof Dr. Nelson Powell ve Prof Dr. Robson Capasso ile çalışma fırsatım oldu. Bu eğitim süresince özellikle uyku apnesinin tanı ve tedavisindeki güncel gelişmeleri öğrenme fırsatım oldu: Horlama ve Uyku Apnesi tanı koyma  aşamasında polisomnografi yorumu ve skorlaması, uyku endoskopisi; ve tedavisi konusunda MMA, GTA, UPPP ve anterior palatoplasti gibi cerrahi modaliteleri ve ağız apereyleri gibi geniş bir perspektifte deneyim sahibi oldum. Aldığım eğitim, takip ettiğim uyku apnesi hastalarının özellikle tanısında ve tedavisinde uygulamalarıma çok büyük yenilikler ve katkılar sağladı.

Ayrıca 2010 yılında Paris’de bulunduğum sürede eşzamanlı olarak Instıtut Gustave Roussy’de onkolojik cerrahi üzerine Prof Dr. Gerard Mamelle ve Assoc. Prof. Stephane Temam ile birlikte çalıştım. 2011 yılında Stanford University ENT Clinics’de bulunduğum süreçte Prof. Dr. Peter Hwang ile birlikte pek çok sinüs cerrahisini gözlemleme şansım oldu.

Horlama ve Uyku Apnesi’nde robotik cerrahi tedavi ile ilgili eğitim sertifikası almak için, 2014 Mayıs ayında İntuitive Firması’nın Paris ve Strazburg’da iki aşamalı olarak organize ettiği kadavra ve hayvan üzerinde uygulamalı kursa katılarak Da Vinci Console Surgeon yetki belgesi aldım; 2015 yılında da İntuitive Firması tarafıma 50 vakanın üzerinde başarılı robotik cerrahi (TORS) performansım nedeniyle Expert cerrah unvanı verdi.

2014 yılı Ekim ayında, İm Thera  firmasının organizatörlüğünde Brüksel’de düzenlenen kadavra uygulamalı hipoglossal sinir stimülatör implantasyonu kursuna dahil olup sertifika aldım.

Bu eğitim kurslarından sonra kliniğimizde uyku apnesi tanısıyla takip ettiğim pek çok hastaya robotik dil kökü rezeksiyonu uygulama olanağım oldu. Mart 2015 tarihindeki Soluksuz Senfoni kongresinde de canlı robotik cerrahi ve Prof. Dr. Mehmet Ömür’le birlikte hipoglossal implant uygulaması gerçekleştirdik.

Kanal KBB: Mesleğinizde özel ilgi alanlarınız ?

Benim pratiğimin çok büyük çoğunluğunu asistanlığımdan beri uygulaya geldiğim, uyku apnesinin tanı ve tedavisi oluşturur. Uyku cerrahisinin yanı sıra özellikle rinoplasti ve endoskopik sinüs cerrahisi ile ilgileniyorum. Medipol Üniversitesi KBB A.D’da çalışmaya başladıktan sonra oluşan, çok saygılı hocam, anabilim dalı başkanımız Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt ile birlikte çalışma fırsatı sayesinde koklear implant, kronik otit ve otoskleroz cerrahisi ile ilgili hatırı sayılır tecrübem ve birikimim oluştu.

Kanal KBB: Ulusal ve Uluslararası yayınlarınız ?

Yaklaşık on dört tane uluslararası dergilerde ve yine otuz taneyi aşkın ulusal dergilerde yayınlanan makalelerim var. Uluslararası dergilerde yirmi beşten fazla çalışmada hakemlik yaptım. Birçok yerli ve yabancı kongrede sunumlarım ve konuşmacı olarak katılımlarım var. “Tiroid Oto ve Heterogreftinin Fonksiyonel Kapasitesi: Deneysel Bir Çalışma” başlıklı deneyimiz 32. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi’nde Baş Boyun Kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. İki yıldır uyku apnesi ve horlama içerikli “Soluksuz Senfoni” isimli kongrenin başkanlığını yapmaktayım. İkincisini 12-13 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirdik. Pek çok yerli ve yabancı hocamızı bir araya getirdiğimiz bu yılki kongremizde dört de canlı ameliyat organize etme şansımız oldu; Prof. Dr. Frederic Chabolle, Prof. Dr. Robson Capasso, Prof. Dr. Ahmed Alkurdi, Prof. Dr. Ahmet Ömer İkiz ve Prof. Dr. Mehmet Ömür’ün katılımları ile kongre içeriği daha da zenginleşti.

* Kanal KBB: Şu andaki akademik pozisyonunuz ?

İstanbul Medipol Üniversitesi KBB ve BBC A.D.‘da öğretim üyesi kadrosunda “Doçent” olarak çalışmaktayım.

Kanal KBB: Sosyal durum, evlilik çocuk ?

Evliyim; yedi ve sekiz yaşlarında ilkokul bir ve ikinci sınıfa giden Ebru ve Hazal isimli iki kızım var. Eşim Nihan KARAMAN, GATA Diş Hekimliği Periodontoloji Kliniğinde görev yapmaktadır. Boş zamanlarımda ailemle vakit geçirmek ve kızlarımla aktiviteler yapmaktan büyük keyif alırım. Akademik platformdaki süreçte, (yurtdışı stajları…… eğitim kursları…… doçentlik sınavı öncesi hazırlık dönemi dahil) ailem her zaman yanımda oldu ve desteklerini hiç eksik etmediler; bu nedenle sevgili eşim ve kızlarım teşekkürün en büyüğünü hak ediyorlar.

Kanal KBB: KBB ile ilgili hedefiniz ve gelecek beklentiniz nedir. ?

Eğitim ve Araştırma hizmeti veren her kurumda, hedeflenen kaliteli çalışmaları ve bunların uygulamalarını gerçekleştirmek için daha etkin kullanılan araştırma laboratuvarlarına ihtiyaç vardır; ayrıca bu amaca ulaşmak için temel bilimler ile klinik bilimler arasında daha yakın bir istişarenin uygun olabileceğini düşünüyorum. Beklentilerim arasındaki diğer bir konu ise Türkiye’de KBB alanında yan dal eğitiminin başlamasının gerekliliğidir; takipçisi olduğumuz ülkelerde sağlık sektöründeki branşlaşma ve daha spesifik alt birimlere ayrılma öngörüldüğünde yan dal sisteminin kendi alanında konuya hakim ve uluslararası platformda söz sahibi bir çok hekimin yetişmesine olanak sağlayacağını düşünmekteyim.

Kanal KBB: Tıp ve KBB dışı ilgi ve uğraşınız var mı ?

Oldukça yoğun ve devamlılık gerektiren Tıp eğitimine rağmen sosyal açıdan çok yönlü olmak adına fazlasıyla gayret gösterdim. “Her şeyin başı sanat!” diyerek başlamak istiyorum söze… Hacettepe Tiyatro Kulübü ve Ankara Sanat Tiyatrosu… zahmetli bir tiyatro eğitiminin ardından “İnce Uzun Bir Yol”, “Bir Garip Orhan Veli”, “Memleketimden İnsan Manzaraları”, Shakespeare’den “Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye” gibi pek çok oyunda görev aldım.

Ankara Film Festivali’nde aldığım “Kızıl Duman” isimli kısa film senaryo ödülü ile birlikte algıladıklarımı kaleme dökme becerisine ağırlık verdim. Yaklaşık dört yıldır dijital yağlı boyama ile ilgileniyorum; senede 25-30 arası tablo hazırlamaya çalışıyorum çünkü her yıl organize ettiğimiz “Soluksuz Senfoni” kongremizde değerli hocalarımıza bu tabloları takdim ediyoruz.

Sanatın bir diğer vazgeçilmezi müzik…..blues, cazz, rock, Türk Sanat Müziği..kısaca ruhuma iyi gelen her güzel müziği dinlerim..fırsat oluştukça da arşivlemeye çalışıyorum.

Sanat dışında gezmeyi, daha doğrusu okuyarak olduğu kadar gezerek de öğrenmeyi seviyorum….Lise ve üniversite yıllarımda, İngilizce ve Fransızca turist rehberliği yaptım…sanırım bu yönüme katkısı büyük.

Ayrıca diğer bir tutkum da balıkçılık…..sekiz yıl önce amatör yat kaptanlığı ehliyeti aldım ve o günden beri tekne balıkçılığı yaparak yaşamın stresini atmaya çalışıyorum.

Spor denince aklıma ilk olarak futbol geliyor ve futbol denince de Galatasaray!!!

Kanal KBB: Genç meslektaşlara önerileriniz var mı ?

Tıp, küçüklüğüme dönerek ifade edecek olursam ‘doktorluk’, benim çocukluk hayalimdi. Küçük yaşlarda hayalini kurduğum mesleği, üniversitedeki hocalarımızın büyük bir gayretle verdikleri eğitim sayesinde bugün icra edebilmekteyim. Benim için her hasta ayrı bir klinik antitedir. Fakültede aldığım eğitimin yanı sıra, yeni tedavi yöntemlerini de takip ederek hastaların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını amaçlamaktayım. Yenilenen ve gelişen teknoloji sayesinde, hastalıkların tanı koyma ve tedavi etme yöntemleri sürekli bir değişkenlik göstermektedir. Söz konusu gelişmelere katkıda bulunmak, mesleğini üst düzeyde icra eden her hekimin görevidir. Bu kapsamda, bilimsel çalışmalar ve uluslararası projelerin altyapısı oluşturularak edinilen teorik kazanımların, pratik mecralara sürdürülebilir bir şekilde aktarımı önemlidir. Bu yeniliğe açık, akademik konjonktürü mesleğimizin temel direği haline getirip, insan sağlığına ve bilime faydalı olmak vazgeçilmez ilkemizdir. Diğer taraftan, her yeni nesil, bir öncekinin edinimlerini daha ileriye götürmeli gerçeğinden hareketle inanıyorum ki, bilgi paylaşıldıkça artar. Bu nedenle genç nesiller için iyi hekim olmanın yanında, bize bu yolda ışık tutan hocalarımız kadar da iyi bir akademisyen olma niteliği kazandırılmalıdır. Bugün görüyorum ki, çocukluk hayalimdeki ‘doktor’; iyi uygulayan, araştıran, geliştiren ve en önemlisi mesleki bilgisi ve deneyimini yeni nesillere, yeni ufuklar açmaları için sunan kişidir.

Örnek aldığınız meslektaşlarınız var mı ? Ülkemizden veya Dünya’dan ?

Usta-çırak ilişkisi üzerine kurulu olan mesleğimizde örnek aldığım pek çok hocam ve meslektaşım var; lakin bu listeyi oluşturmak ziyadesi ile zor. Öncelikle bana her konuda destek olan ve profesyonellik konusunda örnek olan Sayın Hocam Yıldırım Bayazıt’a çok teşekkür borçluyum; otoloji ile ilgili bildiklerimin çoğunluğunu sayesinde olgunlaştırdığım için de ayrıca minnettarım. Kendisinden sadece hoca olarak bahsetmek haksızlık olur çünkü aynı zamanda arayıp da bulamadığınız özellikte bir dost olarak da eşsizdir.

Akademik hayatımda verdiği cesaret nedeniyle sevgili ağabeyim Prof. Dr. Celil Uslu; tüm yönleriyle kendime örnek ve rehber kabul ettiğim Prof. Dr. İbrahim Hızalan, Prof. Dr. Mehmet Ömür ve Prof. Dr. Ahmet Ömer İkiz; horlama ve uyku apnesi konusunda deneyimleri ve bilgileri ile beni bu noktaya taşıdıkları için Prof. Dr. Frederic Chabolle, Prof. Dr  Robson Capasso, Prof. Dr. Prof Dr. Christian Guilleminault, Prof Dr. Robert Riley ve Prof Dr. Nelson Powell’a da şükran borçluyum.

* Kanal KBB: Zaman ayırdığınız için Teşekkür ediyoruz…

Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben sizlere teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın